मणिपाल अस्पतालमा माइलोमा उपचार; सबै हेरचाहका साथमा उत्तम उपचार प्रदान गर्दै

00-1-Pic-2

कोलकाता: मल्टिपल माइलोमा रक्त क्यान्सरको एक प्रकार हो, जुन प्लाज्मा कोशिकाहरूबाट उत्पन्न हुन्छ, रगत क्यान्सरको १०-१५ प्रतिशत हो। हाल, भारतमा यस प्रकारको क्यान्सरको घटनाहरू १००,००० मा लगभग १ छ, तर महानगरीय शहरहरूबाट भर्खरको तथ्याङ्कले केसहरूमा सम्भावित वृद्धिलाई संकेत गर्दछ। मार्च महिनालाई मल्टिपल माइलोमा जागरूकता महिनाको रूपमा मनाइन्छ। यसैलाई मध्यनजर गर्दै मणिपाल अस्पतालले पत्रकार सम्मेलन गरी सर्वसाधारणमा यो रोगबारे जनचेतना जगाउने उद्देश्यले पत्रकार सम्मेलनको आयोजना गरेको हो। डा. मल्लिकार्जुन कलशेट्टी, परामर्शदाता- हेमाटोलोजी, हेमाटो ओन्कोलोजी र बोन म्यारो ट्रान्सप्लान्टेशन र डा. आशिष दीक्षित, परामर्शदाता- हेमाटोलोजी, हेमाटोलोजी र बोन म्यारो ट्रान्सप्लान्टेशन, मणिपाल अस्पताल पुरानो एयरपोर्ट रोडले राम्रो रोग निदान र जीवनको गुणस्तरको महत्वलाई मल्टिपल माइलोमाको प्रारम्भिक पहिचान र उपचार बारे प्रकाश पारे।

पश्चिमी संसारको तुलनामा, मल्टिपल माइलोमाले अपेक्षाकृत कम उमेरमा निदान गरिएका बिरामीहरूलाई असर गर्छ, यसैले, माइलोमा भएका बिरामीहरूको निदानमा गम्भीर हड्डी रोग, मृगौला विफलता, र मेरुदण्डको कम्प्रेसनसँग सम्बन्धित रोगका उच्च घटनाहरू हुन्छन्। धेरै माइलोमा रोगीहरू ढाड र हड्डी दुखाइ, कमजोरी, थकान, संक्रमण र मृगौला फेल जस्ता विभिन्न लक्षणहरूबाट ग्रस्त हुन्छन्। यी विभिन्न क्लिनिकल अभिव्यक्तिहरूको कारण, तिनीहरूलाई अन्य विशेषज्ञहरूलाई पठाइन्छ र परिणाम स्वरूप, मल्टिपल माइलोमाको निदान अक्सर ढिलो हुन्छ। डा. मल्लिकार्जुन कलाशेट्टीका अनुसार, “मल्टिपल माइलोमाको निदान बोन म्यारो जाँचबाट पुष्टि हुन्छ। हामी विभिन्न उन्नत इमेजिङ प्रविधिहरूसँग हड्डीको संलग्नताको हदसम्म मूल्याङ्कन गर्नसक्छौं। हामी क्यान्सरको स्तरीकरण गर्न उन्नत आणविक आनुवंशिक प्रविधिहरू पनि प्रयोग गर्छौंl’

मणिपाल अस्पताल पुरानो एयरपोर्ट रोड, बैंगलोरमा रहेको “बोन म्यारो ट्रान्सप्लान्ट सेन्टर” कर्नाटकको सबैभन्दा पुरानो प्रत्यारोपण केन्द्र हो र दक्षिण भारतको पहिलो केही मध्ये एक हो। यसले अनुभवी हेमाटो-अन्कोलोजिस्ट र उन्नत प्रविधिको नेतृत्वमा रगत विकार र क्यान्सर भएका बिरामीहरूको लागि उत्तम सम्भावित हेरचाह प्रदान गर्दछ। यो अत्याधुनिक सुविधाले घातक र सौम्य रोग दुवैको व्यवस्थापन गर्छ। अटोलोगस र एलोजेनिक प्रत्यारोपण लगायत मिल्दो दाजुभाइ दाता, मिल्दो असम्बन्धित दाता, आंशिक रूपमा मिल्दो वा ह्याप्लोइडेन्टिकल बोन म्यारो प्रत्यारोपण एउटै छानामुनि गरिन्छ। अस्पतालको हेमाटोलोजी विभागले भारतको पूर्वी भाग, विशेष गरी पश्चिम बंगालबाट हरेक महिना लगभग 50 नयाँ केसहरू देख्छ। मल्टिपल माइलोमाको उपचार विगत केही दशकहरूमा उल्लेखनीय रूपमा उन्नत भएको छ। यो माइलोमा जीवविज्ञानको राम्रो बुझाइको नतिजा हो, जसले मूल्याङ्कन र उपचारमा प्रगति गर्छ, जसले जीवनको धेरै राम्रो गुणस्तरको साथ बाँच्ने दरहरू बढाउन सक्छ।

डा. आशिष दीक्षित भन्छन्, “हामी यस प्रकारको क्यान्सरलाई लक्षित थेरापी र स्टेम सेल प्रत्यारोपणको संयोजनबाट व्यवस्थापन गर्छौं। प्रोटेसोम अवरोधकहरू धेरै माइलोमा रोगीहरूमा प्रयोग गरिने लक्षित थेरापीको उदाहरण हो। माइलोमाको उपचारले इम्युनोथेरापी, लक्षित थेरापी र मोनोक्लोनल एन्टिबडीहरू समावेश गर्दा उल्लेखनीय रूपमा प्रगति गरेको छ, जसले जीवनको राम्रो गुणस्तरको साथ दीर्घकालीन बाँच्न सम्भव बनाएको छ।” विभिन्न उपचारको उपलब्धताको बावजुद, अवस्थाको निदान गर्न आउँदा चुनौतीहरू छन्। क्यान्सर रोगीहरूले स्वास्थ्य उपचार स्रोतको पहुँचको कमी, रोग बारे चेतनाको कमी र निदान र उपचारमा ढिलाइका कारण विभिन्न जटिलताहरू भोग्छन्। बोन म्यारो मज्जा प्रत्यारोपण माइलोमा सबै भन्दा व्यापक अभ्यास ठोस उपचार मध्ये एक हो। तर, जनचेतना र उपलब्धताको कमीका कारण धेरै संख्यामा बिरामीको पहुँचमा पुग्न सकेको छैन। यो समस्यालाई धेरै माइलोमा बारे जनतामा बढेको शिक्षा र चेतनाको साथ सम्बोधन गर्न आवश्यक छ र यस्तो प्रेस सम्मेलनले मानिसहरूलाई सूचित रहन मद्दत गर्नसक्छl’

Print Friendly, PDF & Email

About Author

Advertisement

MORE STORIES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *