स्वास्थ्य विज्ञहरूद्वारा पूर्वी भारतमा कलेजो र ग्यास्ट्रिक रोगको बढ्दो मामलाहरू बारे चिन्ता प्रकट

00-1-Pic-1.jpeg

कोलकाता: भारतमा हालैका वर्षहरूमा कलेजो (लिभर) रोगका घटनाहरूमा तीव्र वृद्धि भएको छ। फ्याटी लिभर रोग विशेष गरी पूर्वी र उत्तरपूर्वी क्षेत्रहरूमा चिन्ताको प्रमुख कारण बनिरहेको छ। कलेजो रोग जङ्गलको आगो जस्तै फैलिरहेको छ, पाँच मध्ये एक जनालाई असर गर्छ। भारतमा अहिले हरेक वर्ष कलेजो सम्बन्धी मृत्युको २६८,५८० (सबै मृत्युको ३.१७ प्रतिशत) को लागि जिम्मेवार छ, जुन विश्वव्यापी २ मिलियन कलेजो सम्बन्धी मृत्युको १८.३ प्रतिशत हो।

यसलाई ध्यानमा राख्दै, मणिपाल अस्पताल पुरानो एयरपोर्ट रोडले भर्खरै भारतको पूर्व/उत्तर पूर्व क्षेत्रमा कलेजो रोगको डरलाग्दो वृद्धिलाई सम्बोधन गर्न १८ अप्रेलमा कोलकातामा पत्रकार सम्मेलनको आयोजना गर्‍यो। सम्मेलनमा डा. राजीव लोचन, प्रमुख परामर्शदाता – एचपीबी र कलेजो प्रत्यारोपण शल्यक्रिया, मणिपाल अस्पताल पुरानो एयरपोर्ट रोड, र डा. राज विघ्न वेणुगोपाल, एचओडी र परामर्शदाता- मेडिकल ग्यास्ट्रोएन्टेरोलजी, मणिपाल अस्पताल पुरानो एयरपोर्ट रोडको उपस्थिति थियो।

भारतमा, हेपाटाइटिस बी र सी संक्रमणसहित भाइरल हेपाटाइटिसको उच्च प्रसारले कलेजोमा क्षति पुर्‍याउँछ र कलेजो रोगहरूको लागि प्रमुख जोखिम कारकको रूपमा योगदान गर्दछ। कलेजोको क्षतिमा वृद्धि हुने अर्को प्रमुख कारक रक्सीको दुरुपयोग हो जसले फ्याटी लिभर रोग निम्त्याउँछ जुन पूर्वी र उत्तर-पूर्वी क्षेत्रमा धेरै प्रचलित छ। अल्कोहलयुक्त कलेजो रोग अत्याधिक मदिरा सेवनले हुन्छ भने सुर्तीजन्य पदार्थको सेवनले कलेजोको क्यान्सरको जोखिम बढाउँछ। ग्रामीण क्षेत्रहरूमा पनि संक्रमणको दायरा छ जुन दूषित खाना, पानी र रगत उत्पादनहरू मार्फत फैलिन सक्छ- ती सबैले दीर्घकालीन कलेजोको सूजन र क्षतिको कारण हुनसक्छ, कलेजो प्रत्यारोपण आवश्यक हुन्छ।

ग्यास्ट्रिक क्यान्सर, ड्युओडेनल अल्सर, प्यान्क्रियाटाइटिस र पित्त थैलीको पत्थरी जस्ता प्यान्क्रियाटिक रोगहरूको निदान गर्न गाह्रो हुनसक्छ, किनकि एसिडिटी जस्ता लक्षणहरू धेरै फरक अवस्थाहरूसँग सम्बन्धित हुनसक्छ। यी रोगहरू प्रायः वातावरणीय कारकहरू जस्तै रक्सीको खपत, पित्त थैलीको पत्थरी, खराब आहार र शारीरिक गतिविधिको कमीको कारणले हुन्छन्। डा. राज विग्ना वेणुगोपाल भन्छन्, ‘पूर्वी/उत्तर पूर्वी भारतमा, धेरै बिरामीहरू पित्त थैली र प्यान्क्रियाटिक रोगहरूबाट ग्रस्त छन्, जसमा पित्तथैली र पित्त नलीको ढुङ्गाहरू सबैभन्दा सामान्य छन्। ट्रपिकल प्यान्क्रियाटाइटिस, प्यान्क्रियाजमा ढुङ्गा बन्ने अवस्था पनि यस क्षेत्रमा प्रचलित छ, र यसको उपचारको लागि बहु-अनुशासनात्मक दृष्टिकोण चाहिन्छ, जुन हाम्रो टोली प्रदान गर्न राम्रोसँग सुसज्जित छ। प्यान्क्रियाटिक रोग कलेजो समस्याहरूको एक महत्त्वपूर्ण कारण हो, किनकि कलेजोले पोषक तत्वहरू प्रशोधन गर्न र पाचन पथबाट विषाक्त पदार्थहरू फिल्टर गर्न महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्छ। तसर्थ, अन्तर्निहित कारण पत्ता लगाउन र एपेन्डिसाइटिसको समयमै उपचार उपलब्ध गराउन लगातार लक्षणहरू भएका बिरामीहरूको अनुसन्धान गर्नु महत्त्वपूर्ण छ। त्यसो नगर्दा जन्डिस र सेप्सिस जस्ता गम्भीर जटिलताहरू निम्त्याउन सक्छl’  

पत्रकार सम्मेलनमा बोल्दै डा. राजीव लोचनले प्रारम्भिक निदान र उपचारको महत्वबारे जनचेतना र शिक्षा दिनु पर्नेमा जोड दिए। उनले भने, ‘भारतमा क्यान्सर सम्बन्धी मृत्युको प्रमुख कारण कलेजोको क्यान्सर हो, र प्रारम्भिक निदान महत्त्वपूर्ण छ। सबैभन्दा ठूलो आन्तरिक अंग भएको कारण, कलेजो रोग प्रायः बिरामीको कलेजोको ६०-७० प्रतिशत क्षति नभएसम्म बेवास्ता गरिन्छ। धेरै बिरामीहरू उन्नत चरणहरूमा हामीकहाँ आउँछन् र प्रत्यारोपण आवश्यक पर्दछ। हामी उनीहरूलाई प्राय: डायलाइसिस र प्रत्यारोपणको लागि प्रतीक्षा सूचीमा राख्छौं। तसर्थ, हेपाटाइटिस बी र सी-को लागि नियमित स्क्रिनिङ, साथै कलेजो रोग वा जोखिम कारकहरूको इतिहास भएका व्यक्तिहरूको लागि नियमित स्क्रीनिंग अत्यधिक सिफारिस गरिन्छ। स्वस्थ जीवनशैली अपनाउनु र कलेजो रोगको प्रगतिलाई रोक्नको लागि नियमित जाँच गराउनु पनि महत्त्वपूर्ण छl’

उनले कर्नाटकमा सबैभन्दा ठूलो कलेजो प्रत्यारोपण कार्यक्रम मणिपाल लिभर केयर युनिटद्वारा प्रदान गरिएको व्यापक कलेजो हेरचाह सेवाहरू हाइलाइट गरे। यसबाहेक उनले भने, ‘९४.५ प्रतिशतको सफलताको दरका साथ, हाम्रो मणिपाल लिभर केयर युनिटले गत वर्ष मात्रै ६४ वटा सफलतापूर्वक प्रत्यारोपण गरेको छ, जसमा सात महिना र ७४ वर्षसम्मका बिरामीहरूका लागि जीवित दाता प्रत्यारोपण पनि समावेश छl’ रोबोटिक डोनर हेपाटेक्टोमी गर्ने एकमात्र अस्पताल र ७० भन्दा बढी प्रमुख कलेजोको शल्यक्रिया पनि गरेको छ। यो एकाइ नवीनतम रोबोट-सहायता प्रविधिले सुसज्जित छ र हेपाटोलोजिस्ट, सघन एनेस्थेसियोलोजिस्ट, सर्जन, नर्स र प्राविधिकहरू लगायत उच्च अनुभवी र प्रशिक्षित विशेषज्ञहरू छन्।

प्रत्यारोपणको सङ्ख्या बढाउन र जीवन बचाउन अंग दानको महत्वबारे स्मरण गराउँदै सम्मेलन समापन भएको थियो। प्रत्यारोपण कलेजो रोगको लागि एक धेरै सफल उपचार हो। कलेजो प्रत्यारोपणको माग पूरा गर्न ब्रेन-डेड दानहरू बढाउन आवश्यक छ। जीवित कलेजो दान स्वस्थ व्यक्तिहरूको लागि आफ्नो कलेजोको एक भाग खाँचोमा परेकाहरूलाई दान गर्न सुरक्षित विकल्प हो। स्वस्थ व्यक्तिहरूले जीवित कलेजो दानलाई प्रत्यारोपणको खाँचोमा परेकाहरूलाई मद्दत गर्न सुरक्षित र प्रभावकारी तरिकाको रूपमा विचार गर्नुपर्छ।

Print Friendly, PDF & Email

About Author

Advertisement

MORE STORIES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *