गणतन्त्र दिवसमा वन्दे भारतम कार्यक्रम कर्तव्य पथमा बन्यो मुख्य आकर्षण (फोटो फिचर)

00-Republic-Day-6

संस्कृति मन्त्रालयद्वारा रंगीन झाँकीको नारा ‘महिला शक्ति’

नयाँ दिल्ली: संस्कृति मन्त्रालयको सांस्कृतिक कार्यक्रम वन्दे भारतम कार्यक्रम आज नयाँ दिल्लीको कार्ती पथमा राष्ट्रिय गणतन्त्र दिवस समारोहमा प्रमुख आकर्षणहरू मध्ये एक थियो। राष्ट्रिय स्तरको प्रतियोगिताबाट छनोट भएका ४७९ कलाकारले ‘नारी शक्ति’ नाराका साथ देशव्यापी प्रस्तुति दिएका छन्। भव्य परेडको क्रममा कलाकारहरूले आफ्नो जीवन्त र उर्जापूर्ण प्रस्तुति मार्फत दर्शकहरूलाई मोहित तुल्याए र एक भारत, श्रेष्ठ भारतको वास्तविक भावनामा भारतको विविध सांस्कृतिक र कलात्मक सम्पदा प्रदर्शन गरे। वन्दे भारतम कार्यक्रमको लागि सङ्गीत राजा भवतारिणी र आलोकनन्द दास गुप्ताद्वारा रचना गरिएको थियो र रचना हिन्दुस्तानी, कर्नाटिक र समकालीन जाज तत्वहरुसँग जोडिएको छ।

गणतन्त्र दिवसको अवसरमा आज कर्तव्य पथमा संस्कृति मन्त्रालयको ‘शक्ति रुपेन संस्था’ शीर्षकको रंगीन झाँकी पनि प्रदर्शन गरिएको थियो। झाँकी देवीको ‘शक्ति’ स्वरूपमा आधारित छ। यस झाँकी मार्फत एउटै मञ्चमा धेरै लोकनृत्य प्रस्तुत गरिएको थियो।

केन्द्रीय संस्कृति मन्त्रालय र रक्षा मन्त्रालयको संयुक्त आयोजनामा ​​‘वन्दे भारतम् नृत्य महोत्सव’ आयोजना गरिएको हो। यो एक अखिल भारतीय नृत्य महोत्सव हो, जसको उद्देश्य मानिसहरू माझ ‘एक भारत, श्रेष्ठ भारत’को भावनालाई प्रवर्द्धन गर्ने उद्देश्यले नृत्यको माध्यमबाट सम्पूर्ण विश्वलाई आफ्नो जीवन्तता देखाउने हो। १५ अक्टोबर २०२२ मा शुरु हुने दोस्रो संस्करणको प्रतियोगितामा देशका हरेक कुनाबाट कलाकारहरूले उत्तीर्ण गरेका छन्। यस प्रतियोगितामा प्रदेश, अञ्चल र राष्ट्रिय गरी तीन चरणमा सहभागिताको लागि १७ देखि ३० वर्षसम्मको उमेर तोकिएको थियो। प्रतियोगिताको ग्रान्ड फिनाले १९ र २० दिसम्बर २०२२ मा नयाँ दिल्लीको जवाहरलाल नेहरू स्टेडियममा भएको थियो। -पीआईबी

Print Friendly, PDF & Email

About Author

Advertisement

MORE STORIES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *