पश्चिम बङ्गालमा ७५% क्यान्सर रोगको कारण सुर्तीजन्य पदार्थ

कोलकाता: कार्यक्रमको उद्घाटन पश्चिम बङ्गाल सरकारका एमआईसी एवं कोलकाता नगरनिगमका  मेयर फिरहाद हाकिमको उपस्थितिमा मुख्य अतिथि विधायक, डेपुटी मेयर एवं एमएमआईसी (स्वास्थ्य) अतिन घोष र विशेष अतिथि सांसद एवं केएमसीकी अध्यक्ष सुश्री माला रोयले गरिन्। कार्यक्रममा सांसद एवं पूर्व राष्ट्रिय अध्यक्ष, आईएमएका पूर्व राष्ट्रिय अध्यक्ष तथा राज्य सचिव एवं केएमसी स्वास्थ्य विभागका सल्लाहकार डा. शान्तानु सेन, विधायक एमएमआईसी, केएमसीका देवाशिष कुमार, बङ्गाल राज्य आईएमएका अध्यक्ष डा. एम.ए. कासेम, केएमसीका सीएमओएच डा. सुब्रत रायचौधरी र मेडिका ग्रुपका अध्यक्ष डा. आलोक रोय उपस्थित थिए। सम्पूर्ण कार्यक्रमको आयोजना मेडिका क्यान्सर अस्पतालका निर्देशक एवं आईएमए बङ्गाल राज्यका कोषाध्यक्ष डा. सौरभ दत्त र आईडीए बङ्गाल राज्यका सचिव डा. राजु विश्वास गरेका थिए।

एक घण्टा लामो कार्यक्रममा उपस्थितहरूलाई स्वास्थ्य र कुनै पनि रूपमा सुर्तीजन्य पदार्थको प्रयोगसँग सम्बन्धित अन्य समस्याहरू बारे शिक्षित गर्नुका साथै यसले विश्वव्यापी रूपमा लगभग ८ मिलियन मानिसको मृत्यु हुने भएकाले विश्वव्यापी रूपमा सुर्तीजन्य पदार्थको प्रयोग उन्मूलन गर्न प्रभावकारी कदम चाल्न वकालत गरेको थियो। मेडिका ओन्कोलोजी टोलीको उपस्थितिमा पश्चिम बङ्गाल सरकारका एमआईसी, केएमसीका मेयर फिरहाद हकिमले भने, “क्यान्सर रोग र मृत्युको प्रमुख कारणहरू मध्ये संसारमा एक हो। सुर्तीजन्य पदार्थ प्रयोग गरेर सजिलै पत्ता लगाउन सकिन्छ। युवा वयस्कहरूमा सूर्ति सेवनको प्रभावलाई ध्यानमा राख्दै, किशोरावस्थामा प्रारम्भ प्रक्रियालाई कुन कारकहरूले प्रभाव पार्छ भन्ने कुरा बुझ्न महत्त्वपूर्ण छ। भारतमा सुर्तीको विज्ञापन र नियमनमा प्रतिबन्ध लगाइएको छ, तर यो अत्यन्तै छ। हामी सबै एकजुट भएर हाम्रो सहरमा सुर्तीजन्य पदार्थको प्रयोग अन्त्य गर्न आवश्यक छ, क्यान्सरको जोखिम कम गर्न म मुख्यमन्त्री ममता ब्यानर्जीको सक्षम नेतृत्वमा मेरो क्षमताले मेरो शहरका जनताको सेवालाई निरन्तरता दिनेछु। क्यान्सरका बिरामीको
संख्या दिनानुदिन बढ्दै गएको छ भने समयमै पत्ता लागेमा निको पनि हुन्छ। हामी सबै मिलेर कोलकातालाई क्यान्सर मुक्त शहर बनाउन सहयोग गरौँ।”
यसबाहेक  सांसद डा शान्तनु सेनले भने, “भारतीय चिकित्सा संघ सधैं भारतमा जनस्वास्थ्य र चिकित्सा शिक्षा सुधार गर्न उपायहरू लागू गर्न प्रतिबद्ध छ। विश्व धुम्रपानरहित दिवसको अवसरमा हामी भारतीय दन्त संघ (आईडीए) को सहयोगमा कोलकाता नगरपालिकाको प्रत्येक बरोमा निःशुल्क क्यान्सर जाँच शिविर आयोजना गर्ने प्रस्ताव गर्छौं। मेडिका ओन्कोलोजी विभागले यस पहलमा महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्नेछ। डाक्टरहरूको विशेष टोली र नर्सहरूले स्तन, पाठेघर र मुखको क्यान्सरका बिरामीहरूको निःशुल्क जाँच गर्नेछन्। यी शिविरहरूले विद्यमान क्यान्सर रोगीहरूलाई मात्र नभई विभिन्न लक्षणका कारण क्यान्सर भएको पत्ता लागेकाहरूलाई पनि फाइदा पुग्नेछ। विधायक एवं डेपुटी मेयर अतिन घोषले, “हामी यस स्क्रीनिंग क्याम्पको लागि आईएमए, आईडीए र मेडिका सुपरस्पेशालिटी अस्पतालसँग सहकार्य गर्न पाउँदा खुशी छौं। हामी सबैलाई आश्वासन दिन सक्छौं कि निगमको स्वास्थ्य विभागले मासिक रूपमा सम्पूर्ण स्क्रीनिंग शिविरमा सक्रिय रूपमा भाग लिनेछ। हामी मिलेर यो क्यान्सरसँग लड्नेछौं र हाम्रो शहरलाई क्यान्सर मुक्त बनाउनेछौं।” क्यान्सरमा सुर्तिजन्य पदार्थको प्रभाव धेरै छ। चुरोट, चुरोट पाइप र अन्य सबै प्रकारका सुर्तिजन्य धुवाँमा क्यान्सर गराउन सक्ने कम्तीमा ७० रसायनहरू हुन्छन्। फोक्सोको क्यान्सर, जसको लागि धुम्रपान प्राथमिक जोखिम कारक हो, पुरुष र महिला दुबैमा क्यान्सरको मृत्युको प्रमुख कारण हो। यद्यपि, फोक्सोको क्यान्सर मात्रै बाहेक, सुर्तीजन्य पदार्थको प्रयोगले शरीरको लगभग कुनै पनि ठाउँमा क्यान्सर निम्त्याउन सक्छ, जसमा मुख, पाठेघर, टाउको र घाँटीको क्यान्सर, ल्युकेमिया र अन्ननली, मूत्राशय, प्यानक्रियाज, मिर्गौला, कलेजो, पेटको क्यान्सर लगायतका क्यान्सरहरू कोलोरेक्टम, ग्रीवा र अंडाशयमा समावेश छन्। स्वस्थ जीवनशैली जिउनका लागि सबै प्रकारका सुर्तीजन्य पदार्थबाट टाढा रहनुपर्छ। सुर्तीजन्य पदार्थको प्रयोग, अन्य कारकहरू मध्ये, विश्वव्यापी रूपमा क्यान्सरका घटनाहरूमा वृद्धिमा योगदान पुर्यायइरहेको छ। डेन्टल काउन्सिल (डब्ल्युबी) अध्यक्ष एवं भारतीय डेन्टल एसोसिएसन (डब्ल्युबी)का सचिव, डा. राजु विश्वासले भने, “भारतमा दन्त उपचारको लागि शिक्षा, अनुसन्धान र उच्च मापदण्डहरू सिर्जना गर्ने हाम्रा गतिविधिहरू मार्फत, हामी आईडीएमा प्रतिबद्ध छौं। उन्नत, विज्ञान-आधारित दन्त चिकित्सालाई समर्थन गरेर सार्वजनिक मौखिक स्वास्थ्य सुधार गर्नु भनेको बिरामीलाई पहिलो स्थानमा राख्छ। सूर्तिजन्य पदार्थको प्रयोगले समग्र मुख र दाँतको स्वास्थ्यलाई हानि पुर्याउँछ, जसले गर्दा कतिपय अवस्थामा क्यान्सर पनि हुनसक्छ। यी जाँच शिविरबाट क्यान्सरका बिरामीको प्रारम्भिक पहिचान र उपचारका कारण लगभग घट्ने सम्भावना छ। हाम्रो माननीय मुख्यमन्त्री ममता ब्यानर्जी र केएमसीलाई क्यान्सर उपचारको लागि यो विचारशील पहलको साथ आउनु भएकोमा र कोलकाताको अग्रपंक्तिमा भएकोमा धन्यवाद।”
यस पहलको बारेमा कुरा गर्दै, सदस्य मेडिका ग्रुप अफ हस्पिटलका अध्यक्ष एवं एफसीसीआई स्वास्थ्य सेवा समितिका सदस्य डा. आलोक रोयले भने, “यस पहलको उद्देश्य मेडिका सुपरस्पेशालिटी हस्पिटलद्वारा प्रत्येक व्यक्तिलाई सही र रोकथाम क्यान्सर जाँच सेवा उपलब्ध गराउनु हो। जीवनको लागि स्वस्थ वर्षहरू। स्क्रिनिङ, हामी सबैलाई थाहा छ, स्तन क्यान्सर, पाठेघरको क्यान्सर र मुखको क्यान्सरको रोकथाम र प्रारम्भिक पहिचानमा अत्यन्त प्रभावकारी हुन्छ। मेडिकामा आउने सबै बिरामीहरूले बरो अफिसमा हाम्रा डाक्टरहरूद्वारा जाँच गरिसकेपछि नि:शुल्क म्यामोग्राफी, ओरल बायोप्सी र प्याप स्मियरहरू प्राप्त गर्न सक्छन्। मेडिकामा, हाम्रो क्लिनिकल टोली यस पहललाई अगाडि बढाउन अत्यन्तै प्रतिबद्ध छ र म विश्वस्त छु कि हाम्रा सबै निरन्तर प्रयासहरूले क्यान्सरको शंका गर्नेहरूसम्म पुग्न र मद्दत गर्नेछन्।”
कार्यक्रम संयोजक मेडिका क्यान्सर अस्पतालका निर्देशक एवं आईएमए बङ्गाल राज्यका कोषाध्यक्ष डा. सौरभ दत्तले भने, “हामी दिनमा जति धेरै चुरोट पिउछौँ, क्यान्सरको जोखिम त्यति नै बढी हुन्छ। तसर्थ, धुम्रपानको सम्पूर्ण बानी त्याग्नु र कुनै पनि सुर्तीजन्य पदार्थको सेवन नगर्नु क्यान्सरबाट मुक्ति पाउनको लागि राम्रो पहिलो कदम हुन सक्छ। भारतमा सबैभन्दा बढी देखिने तीनवटा क्यान्सर: स्तन, पाठेघर र मुखको क्यान्सरको निदान गर्न केएमसी बरोमा महिनामा एक पटक क्यान्सर जाँच शिविर सञ्चालन गरिनेछ। कुल मिलाएर तिनीहरूले भारतमा सबै क्यान्सरहरूको लगभग ३५% का लागि जिम्मेवार छन्। यी जाँच शिविरहरूले प्रारम्भिक चरणमा क्यान्सर पत्ता लगाउन मद्दत गर्दछ जब उपचार प्रभावकारी हुने सम्भावना बढी हुन्छ र बाँच्ने दर धेरै उच्च हुन्छ। मेडिका सुपरस्पेशालिटी हस्पिटल हरेक विभागमा आफ्नो उत्कृष्टताका लागि व्यापक रूपमा मान्यता प्राप्त, सधैं सचेतना जगाउन र कल्याण उन्मुख समाजलाई प्रवर्द्धन गर्न समाधानहरू विकास गर्नमा विश्वास गर्दछ। आफ्नो स्वास्थ्यको संरक्षण र सुधार सधैं मेडिकाको उच्च प्राथमिकतामा रहेको छ। मेडिका सुपरस्पेशालिटी हस्पिटलले केएमसी, आईएमए र आईडीएसँगको सहकार्यमा कोलकातालाई क्यान्सरमुक्त शहर बनाउन प्रयास गर्नेछ।

Print Friendly, PDF & Email

About Author

Advertisement

MORE STORIES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *