पोखरीको नामबाट बनेको फटापुकुरको अवस्था वर्तमानमा नाजुक

Screenshot_20240524_171548_Google.jpg

राजगञ्ज: फाटापुकुरको अवस्था हालमा नाजुक छ। राजगञ्जको ऐतिहासिक पोखरी अर्थात् सिलगढी-जलपाईगुडी राष्ट्रिय राजमार्गमा रहेको फटापुकुर फोहोरले भरिएको छ। सरसफाई नहुँदा पोखरीमा फोहोर फैलिएको छ।
केही वर्षयता प्रशासनिक लापरवाही र स्थानीयवासीको चेतनाको कमीका कारण पोखरीले आफ्नो अस्तित्व गुमाउँदै गएको आरोप छ। सिलगढी-जलपाईगुडी राष्ट्रिय राजमार्गको छेउमा रहेको विशाल पोखरीको कारणले यस क्षेत्रको नाम फाटापुकुर राखिएको हो। फाटापुकुरबाट हिँड्दा मानिसले फोहोरको दुर्गन्धले नाक छोप्न बाध्य छन्। पोखरीले पहिलेको सुन्दरता गुमाएको छ। ऐतिहासिक पोखरीकै नामबाट यस क्षेत्रको नाम फाटापुकुर राखिएको स्थानीयले बताएका छन्। केही वर्षअघिसम्म पोखरीको सौन्दर्यले पर्यटकलाई आकर्षित गरेको थियो। हिउँदमा धेरै चराचुरुङ्गी आउने गर्दथे तर अहिले चराहरु आउँदैनन्। विगत केही वर्षदेखि पोखरीको मर्मत सम्भार हुन सकेको छैन। पोखरी फोहोरले भरिएको छ।पोखरी वरिपरि धेरै पसल र रेष्टुरेन्टहरू बनाइएका छन्। यस क्षेत्रमा फोहोर फाल्ने ठाउँ नहुँदा व्यवसायीले पसल र होटलको सबै फोहोर पोखरीमा फाल्न बाध्य छन्। पोखरी मर्मत आवश्यक छ। प्रशासनले पोखरी मर्मत गर्ने पटक पटक भनिए पनि कुनै पहल भएको छैन ।यस सम्बन्धमा पानीकौरी ग्राम पञ्चायतका प्रमुख पपिया सरकारले पोखरीको दयनीय अवस्था भएको स्वीकार गर्दै हाम्रो ग्राम पञ्चायतले यति ठूलो पोखरीको मर्मत सम्भार गर्न नसकिने बताए।

Print Friendly, PDF & Email

About Author

Advertisement

MORE STORIES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *