बिहेमा ड्रोन उडाउनेलाई अब कडाई गरिने

Drone-copy-1

नयाँ दिल्ली: भारत सरकारले उडाउने ड्रोनको मामिलामा एउटा ठूलो निर्णय गरेको छ, जस अन्तर्गत विवाह समारोहमा फोटो र भिडियोग्राफीका लागि ड्रोन उडाउनेलाई जेल जानु पर्ने हुनसक्छ। भारत सरकारले अनाधिकृत रुपमा ड्रोन उडाउन प्रतिबन्ध लगाएको छ। यसमा फोटोग्राफी र ब्लगिङका लागि प्रयोग हुने ड्रोनहरू पनि समावेश छन्। सरकारले प्रतिबन्ध लगाएका ड्रोनमा सबै साइजका ड्रोन समावेश भएको बताएको छ। कुनै पनि ड्रोन उडाउन आधिकारिक अनुमति लिनुपर्छ। यो पछिल्लो कदम राष्ट्रिय सुरक्षा र सार्वजनिक सुरक्षाको बारेमा बढ्दो चिन्ताको प्रतिक्रियामा आएको हो।

सरकारले सानो ड्रोन प्रयोग गरे पनि हवाई फुटेज खिच्ने फोटोग्राफर वा ब्लगरले सरकारको स्वीकृति लिनुपर्ने स्पष्ट पारेको छ। सरकारले ड्रोनलाई सानातिना काममा प्रयोग गर्न सकिन्छ भन्ने कुरा गलत भएको बताएको छ। विशेषगरी सीमा क्षेत्रमा सुरक्षाका लागि गम्भीर खतराका रुपमा रहेका अनाधिकृत ड्रोनको प्रयोग बढेको सरकारको भनाइ छ। सरकारले ड्रोन ट्राफिक व्यवस्थापन गर्न मानवरहित ट्राफिक व्यवस्थापन (युटीएम) प्रणाली जस्ता समाधानहरू सक्रिय रूपमा खोजिरहेको छ। युटीएम टेक्नोलोजी, जसलाई ‘एटीसी टावर फर ड्रोन’ भनिन्छ, मोबाइल एप र ल्यापटपहरू मार्फत संचालन हुन्छ, जसले ड्रोन अपरेटरहरूलाई उनीहरूको ड्रोन उडानहरू दर्ता, निगरानी र ट्र्याक गर्न सजिलो बनाउँछ, जसले गर्दा नियमहरूको अनुपालन सुनिश्चित हुन्छ।

Print Friendly, PDF & Email

About Author

Advertisement

MORE STORIES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *