रेड सी-मा भारत आउँदै गरेको जहाज हुथी विद्रोहीद्वारा अपहरण, २५ जनालाई बनाइयो बन्धक

Ship-copy

नयाँ दिल्ली: भारततर्फ जाँदै गरेको इजरायली जहाज रेड  सी (रातो समुद्र)मा अपहरण भएको छ। यसको दोष यमनका हुथी विद्रोहीलाई लगाइएको छ। यो जहाज एक कार्गो जहाज थियो। यससँगै दुई दर्जनभन्दा बढी चालक दलका सदस्यलाई पनि हुथी विद्रोहीले बन्धक बनाएका छन्। समाचारअनुसार २५ जनालाई हुथी लडाकुहरुले बन्धक बनाएका छन्। घटनाको जानकारी प्राप्त हुँदा जहाज टर्कीको कोर्फेजमा रहेको र भारतको पिपावावतर्फ गइरहेको थियो। इजरायल-हमास द्वन्द्वका कारण क्षेत्रीय तनाव नयाँ समुद्री मोर्चामा फैलिने डर छ। समाचारअनुसार यमनमा इरान समर्थित हुथी विद्रोहीहरूले इजरायलको जहाज अपहरण गरी चालक दलका सदस्यहरूलाई बन्धक बनाएको बताएका छन्। गाजामा हमास शासकहरू विरुद्ध इजरायलको अभियान जारी रहेसम्म अन्तर्राष्ट्रिय जलक्षेत्रमा इजरायलको स्वामित्व वा स्वामित्वमा रहेका जहाजहरूलाई निशाना बनाउने समूहले चेतावनी दिएको छ। विद्रोहीहरूले आइतबार रातो समुद्रमा इजरायलसँग जोडिएका जहाजहरूलाई निशाना बनाउने धम्की दिएका छन्। गत महिना, हुथी विद्रोहीहरूले महत्त्वपूर्ण समुद्री ढुवानी मार्गबाट ​​मिसाइल र ड्रोनहरू पठाएको शंका थियो। अपहरण गरिएको जहाजका बन्धकहरूमा बुल्गेरियन, फिलिपिनो, मेक्सिकन र युक्रेनी लगायत विभिन्न राष्ट्रियताका २५ चालक दलका सदस्यहरू छन्। यद्यपि यसमा इजरायली नागरिक छैनन्।

नेतान्याहुको कार्यालयले ‘ग्यालेक्सी लिडर’ नामक जहाजको अपहरणलाई ‘इरानी आतंकवादी कार्य’ भन्दै निन्दा गरेको छ। इजरायली सेनाले जहाज अपहरणको घटनालाई विश्वव्यापी नतिजासहितको निकै गम्भीर घटना भएको बताएको छ। अर्कोतर्फ, इजरायली अधिकारीहरूले उक्त जहाज इंग्ल्याण्डको स्वामित्वमा रहेको र जापानले संचालन गरेको बताएका छन्। सार्वजनिक ढुवानी डाटाबेसले जहाजलाई रे कार क्यारियर्सको स्वामित्वमा रहेको सूचीमा राख्छ, जुन अब्राहम ‘रामी’ उङ्गरले स्थापना गरेका थिए। उनगरलाई इजरायलका सबैभन्दा धनी व्यक्तिहरूमा गनिन्छ।

Print Friendly, PDF & Email

About Author

Advertisement

MORE STORIES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *