करोडौं रुपियाँमा बिक्यो नेपोलियन बोनापार्टको टोपी

Napoleon-Bonaparte-Hat

नेपोलियन बोनापार्टको टोपीले कीर्तिमान कायम गरेको छ। यो आइतबार पेरिसमा लिलामी भएको थियो, जसले करिब २० लाख युरो अर्थात १७ करोड रुपियाँभन्दा बढीमा बिक्यो र नयाँ कीर्तिमान बनाएको थियो। टोपी १९३२ मिलियन युरोमा बिक्रि भयो, जसले सन् २०१४ मा सोही लिलामी घरमा नेपोलियनको टोपीले बनाएको १८८४ मिलियन युरोको अघिल्लो रेकर्ड तोड्यो। यस नेपोलियन टोपीको विशेषता भनेको यो बिकोर्नको रूपमा चिनिन्छ। यसमा नेपोलियनको हस्ताक्षर रङहरू समावेश छन्, जस्तै कालो र फ्रान्सेली झण्डाको नीलो-सेतो-रातो चिन्ह। यो पछिल्लो पटक व्यापारी जीन-लुइस नोइसिएजको स्वामित्वमा थियो, जसको गत वर्ष मृत्यु भयो। नोइसिएज संग्रहबाट अन्य नेपोलियन स्मृति चिन्हहरू पनि ब्लकमा गए, जसमा लिजन अफ अनर पदक र नेपोलियनको स्वामित्वमा रहेको चाँदीका सिक्काहरू समावेश छन्।

टोपीको अन्तिम मूल्य, सबै शुल्कहरू सहित, अनुमानित ६००,००० देखि ८००,००० युरो र रिजर्भ मूल्यको झन्डै चार गुणा भन्दा बढी थियो, पेरिसको दक्षिणी भागमा रहेको फन्टेनेब्लाउको लिलामी घरले भन्यो। यो विश्वास गरिन्छ कि नेपोलियनले १५ वर्ष भन्दा बढीमा १२० वटा यस्ता टोपीहरू राखेका थिए, जसमध्ये अधिकांश अहिले हराइसकेका छन्। “टोपी आफैंले राजाको छविलाई प्रतिनिधित्व गर्दछ,” लिलामी घरका विशेषज्ञ जीन-पियरे ओसेनातले बिक्री अघि एएफपीलाई भने। लिलामी घरका अनुसार नेपोलियनले सम्राटको रूपमा आफ्नो कार्यकालको बीचमा यो विशेष टोपी लगाएका थिए। समयका अन्य अधिकारीहरू भन्दा फरक, नेपोलियनले आफ्नो टोपी छेउमा कक लगाएको थियो, जसले उसलाई आफ्नो समयका अरूहरूबाट अलग गर्दथ्यो र युद्धको समयमा आफ्ना सेनाहरूले उहाँलाई सजिलै चिन्न थाल्यो। नेपोलियन फ्रान्सेली क्रान्तिको समयमा प्रख्यात भए र क्रान्तिकारी युद्धहरूमा प्रमुख व्यक्तित्व बने।

Print Friendly, PDF & Email

About Author

Advertisement

MORE STORIES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *