सीएमआरआईले ५०० सफल रोबोटिक जोइन्ट रिप्लेसमेन्ट सर्जरीहरू उपलब्धि हर्ष प्रकट

00-1-CMRI-1

कोलकाता: कलकत्ता मेडिकल रिसर्च इन्स्टिच्युट (सीएमआरआई) ले आज शहरमा एक कार्यक्रम मार्फत ५०० सफल रोबोटिक संयुक्त प्रतिस्थापन शल्यक्रियाहरू पूरा गरेको सफल माइलस्टोन मनायो। हड्डीको स्वास्थ्यमा टेक्नोलोजीको भूमिकाको वकालत गर्दै बिरामीहरूलाई दुखाइ कम गर्न सुनिश्चित गर्न, डा. राजपूत, निर्देशक र एचओडी, अर्थोपेडिक्स विभाग, राकेश राजपूतको नेतृत्वमा चिकित्सकहरूको टोलीले प्रविधिको अत्याधुनिक रोबोट संयुक्त प्रतिस्थापन शल्यक्रिया कसरी भएको छ भनेर प्रकाश पारे। उनले डेढ वर्ष भित्र धेरै बिरामीहरूलाई नयाँ जीवन दिन सक्षम बनाए। कार्यक्रमलाई बिरामीहरूद्वारा सम्मान गरिएको थियो जसले सीएमआरआईमा रोबोटिक जोइन्ट रिप्लेसमेन्ट सर्जरी सफलतापूर्वक पार गरिसकेका छन् र अब सीमित जीवन बिताइरहेका छन्। सांस्कृतिक कार्यक्रम एक बिरामीद्वारा नृत्य प्रस्तुति संग शुरू भयो, जस पछि विभिन्न रोगीहरु द्वारा र्‍याम्प वाक गरिएको थियो, जसले यो शल्यक्रियाले कसरी उनीहरूको जीवन परिवर्तन गरेको छ र उनीहरूलाई पहिले प्रतिबन्धित केही गर्न सक्षम बनाएको चित्रण गरिएको थियो। अनुभव आदानप्रदान गर्दै कार्यक्रम अघि बढ्यो। कसरी यी बिरामीहरू अब निर्भर छैनन् र ट्रेनमा यात्रा, ट्रेकिङ लगायतका बाहिरी गतिविधिहरू गर्ने जस्ता गतिविधिहरू गर्न सशक्तिकरणको भावना विकास गरेका छन्, ती सबैले शल्यक्रिया पछि आफ्नो जोश पूरा गरिरहेका छन्। कार्यक्रम एक बिरामीको रोचक र प्रेरणादायी कथा संग समाप्त भयो।

माइलस्टोनमा बोल्दै सीएमआरआई अर्थोपेडिक्स विभागका निर्देशक तथा एचओडी डा. राकेश राजपूतले भने, ‘रोबोटिक-सहायता शल्यक्रिया एक अत्याधुनिक प्रविधि भएको छ जसले अपरेशनलाई परिस्कृत र सटीकताका साथ गर्न सक्षम बनाउँछ। सीएमआरएल अत्याधुनिक प्रविधिको साथ पूर्वी भारतमा यो शल्यक्रिया शुरु गर्ने टोली पहिलो थियो र १८ महिनाको छोटो अवधिमा ५०० भन्दा बढी बिरामीहरूलाई दुखाइमुक्त हुन सक्षम बनाएको छ। केयर डेलिभरी गुणस्तर सुधार गर्न र थप बनाउन। कुशल रोबोट-सहयोगित शल्यक्रियाले बिरामीहरूमा जीवनको जोखिम कम गर्दै गुणस्तर निदान सुनिश्चित गर्दछ। उनीहरूलाई डर वा अवरोध बिना चुनौतीहरूको सामना गर्न सक्षम बनाउँदै। सीएमआरआईमा, हामी हाल रोबोटिक कुल घुँडा प्रतिस्थापन र रोबोटिक आंशिक घुँडा प्रतिस्थापन शल्यक्रिया प्रस्ताव गर्दछौं। हामी बिरामीहरू पनि सञ्चालन गर्दैछौं। जसलाई रोबोटले हिप रिप्लेसमेन्ट चाहिन्छ। कसैले ध्यान दिनु पर्छ कि रोबोटको आंशिक घुँडा प्रतिस्थापन २०३० सम्मको दशकको शल्यक्रिया हुन गइरहेको छl’

सीके बिरला अस्पताल-सीएमआरआई युनिट हेड सोमब्रत रोय, भने, ‘सीएमआरआईमा, हामी दृढ विश्वास गर्छौं कि नवीनता र नयाँ प्रविधिहरू अपनाउने हालको स्वास्थ्य सेवा परिदृश्यको आधारशिला हो। पाँच दशकमा रोबोटिक असिस्टेड हिप र घुँडा प्रतिस्थापन शल्यक्रियाको सफल समापनको कोशेढुङ्गा भनेको हामी सीएमआरआई बिरामीहरूलाई दिगो, गुणस्तरीय र उन्नत स्वास्थ्य सेवाहरू उपलब्ध गराउनमा केन्द्रित छौं भविश्यको दृष्टिकोणसँग मेल खान्छ। अस्पतालले यो प्रविधि पहिलो पटक ल्याएको थियोl’

Print Friendly, PDF & Email

About Author

Advertisement

MORE STORIES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *