साइलेन्स हिल्स-सीएमआरआईले ध्वनि प्रदूषण कम गर्न कोलकाता पुलिससँग मिलायो

00-1-CMRI

कोलकाता: ध्वनि प्रदूषण आज सबैभन्दा प्रचलित समस्याहरू मध्ये एक हो, जसले सबै उमेर समूहहरूलाई असर गर्छ। सीएमआरआईले ध्वनि प्रदूषणविरुद्ध आवश्यक सुरक्षा उपायहरू लिन कोलकाता पुलिससँग साइलेन्स हिल्स नामक एक सहयोगी पहल गरेको छ। डा. एनवीके मोहन, ओटोलोजिस्ट, ईएनटी र कोक्लियर इम्प्लान्ट सर्जन- सीएमआरआई- सीके बिरला अस्पताल; डा. सुमन मित्रा, परामर्शदाता, आन्तरिक चिकित्सा- सीएमआरआई – सीके बिरला अस्पताल, आलोक सन्याल, एसीपी ट्राफिक, सुश्री संघमित्रा मुखर्जी, निर्देशक, गोखले मेमोरियल स्कूल, सुश्री इन्द्राणी मित्रा, प्रधानाध्यापक, गोखले मेमोरियल स्कूल र सुजय प्रसाद च्याटर्जी, कलाकार-क्युरेटर-कम्युनिकेटर सँगै ध्वनि प्रदूषणको हानिकारक प्रभावहरू बारे चर्चा गर्न जुन जानाजानी वा अनजानमा उजागर गर्दछl

विश्व स्वास्थ्य संगठनको प्रतिवेदनका अनुसार ८५ डेसिबलभन्दा माथिको आवाजको स्तरको निरन्तर एक्सपोजरबाट हरेक जीवित प्राणीमा उल्लेखनीय असर पर्नेछ। मानव स्वास्थ्यमा ध्वनि प्रदूषणको मनोवैज्ञानिक र शारीरिक प्रभावका कारण दिनहुँ धेरै विकारहरू विकास हुन्छन्। आजको प्रमुख चिन्ताहरू मध्ये एक यो हो, मानिसहरूले अनजानमा आफूलाई दैनिक आधारमा अस्वीकार्य स्तरको शोरको अधीनमा राख्छन्। निरन्तर चर्को आवाज व्यक्तिहरूमा तनावको स्तर र रक्तचापको स्तर बढाउने प्राथमिक स्रोत हो। मानिसहरूलाई थाहा हुनुपर्छ, ग्याजेटको अधिकतम ध्वनि स्तर ११० देखि ११५ डीबी छ; जसले मानिसलाई बहिरो बनाउन वा स्थायी श्रवणशक्ति गुमाउन पर्याप्त हुन्छ। दैनिक जीवनका गतिविधिहरूबाट ध्वनिका केही रोचक उदाहरणहरू शान्त सास फेर्न समावेश गर्दछ जुन १०डीबी हो, र फुसफुसे आवाज ३०डीबीसम्म जानसक्छ। रोकथामको तत्काल र आधारभूत कदम भनेको यस्तो अवस्थाहरूमा आवाजको स्तर कम गर्नु र फुर्सद वा काम दुवैको लागि रमाइलो सुखदायक वातावरण हुनु हो।

डा. एनवीके मोहन, कन्सल्टेन्ट – ओटोलोजिस्ट, ईएनटी र कोक्लियर इम्प्लान्ट सर्जन- सीएमआरआई- सीके बिरला हस्पिटलले बताउँछन्, ‘आजको एउटा प्रमुख चिन्ताको विषय भनेको जानीजानी वा अनजानमा हामी कसरी दैनिक आधारमा अस्वीकार्य स्तरको आवाजको अधीनमा छौं। चाहे त्यो ट्राफिकमा होस्, जिममा होस्, नाइटक्लबमा होस् वा हेडफोन वा इयरफोनको लामो समयसम्म प्रयोगको साथ होस्, हामी निरन्तर चर्को आवाजको अस्वीकार्य स्तरको अधीनमा छौं। ८५डीबी भन्दा माथिको आवाजको लामो समयसम्म सम्पर्कमा रहँदा श्रवणशक्ति हानि हुनसक्छ, तर १४०डीबी मा शोरको अचानक एक्सपोजरले तुरुन्तै बहिरोपन निम्त्याउनसक्छ। अध्ययनहरूले दुर्भाग्यवश देखाएको छ, ९ किशोर किशोरीहरूमा १ कम्तिमा एउटा जोखिमपूर्ण व्यवहारमा संलग्न हुन्छन् जसले उनीहरूको श्रवणलाई जोखिममा राख्छ र ६ मध्ये १ले वास्तवमा श्रवणशक्ति गुम्ने केही संकेतहरू देखाउँदछl’

डा. सुमन मित्रा, कन्सल्टेन्ट, इन्टरनल मेडिसिन, सीएमआरआई- सीके बिरला हस्पिटल, कोलकाताका अनुसार, “हाम्रो जीवनमा ध्वनिको महत्त्व अत्यावश्यक छ तर जब प्रदूषणको स्तर एक निश्चित स्तरभन्दा माथि जान्छ, यसले जीवनलाई विभिन्न तरिकाले असर गर्छ। अत्याधिक आवाजका कारण मधुमेह वा हृदयाघात हुने प्रवृति धेरै पटक देखिएको छ। ध्वनी प्रदुषणको प्रभावमा स्ट्रोकको घटना पनि बढ्दै गएको छ। यसले हाम्रो दैनिक जीवनमा धेरै स्वास्थ्य समस्याहरूलाई गम्भीर रूपमा निम्त्याउँछ जसमा रक्तचापको स्तरमा वृद्धि, तीव्र हृदयघातको घटनाहरू, दबाब र दौड पल्सहरू समावेश छन्, र यसले मानव शरीरमा कोर्टिसोल जस्ता तनाव हार्मोनहरू पनि बढाउँछ। आवाज-प्रेरित श्रवण हानि रोक्नको लागि सबैभन्दा राम्रो तरिका अभ्यास र केही आधारभूत स्वस्थ बानीहरू विकास गर्नु होl’

Print Friendly, PDF & Email

About Author

Advertisement

MORE STORIES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *