अपर्णा सेन र एन्ड्रिया जेस्केले झण्डा देखाएर प्रस्थान ६ दिनको साइकल यात्रा ‘मुभ फर अर्थ’

00-IMG-20230206-WA0112

कोलकाता: श्रीमती अपर्णा सेन, सुश्री एन्ड्रिया जेस्के र सुश्री प्रियदर्शिनी हाकिमले स्विचअन फाउन्डेसनद्वारा जलवायु कार्यलाई मनाउन र प्रेरित गर्न पश्चिम बङ्गालभरि ६ दिनको साइकल यात्रा, मूभ फर अर्थ मुभमेन्टलाई झण्डा देखाएर प्रस्थान गराए। आज कोलकाताबाट शुरु भएको साइकल यात्राले बङ्गालको रानाघाट, कृष्णनगर, बर्दवान, दुर्गापुर, आसनसोल र पुरुलिया हुँदै ८०० किलोमिटरको दूरी तय गर्नेछ र ११ फरवरी २०२३ मा बांकुरामा समापन हुनेछ।

यस पहलको बारेमा टिप्पणी गर्दै, स्विचअन फाउन्डेसनका सह-संस्थापक विनय जाजुले भने, ‘यात्राको क्रममा हामी स्वच्छ हावा र दिगो गतिशीलता र कृषि नवीकरणीय समस्याहरू सम्बोधन गर्न क्षेत्रका किसान, महिला र युवाहरूसँग जोड्न चाहन्छौं।  हामी पश्चिम बङ्गाल बाहेक भारतका विभिन्न राज्यका शहर शहर र गाउँहरूमा शृंखलाबद्ध गतिविधिहरू आयोजना गर्ने योजनामा ​​छौं ताकि भविष्यमा अनुकूल सीप प्रविधिहरू र अभ्यासहरू हाम्रो ग्रह पृथ्वीको जलवायु संकटलाई कम गर्न सकिन्छl’

सो अवसरमा कोलकातास्थित संघीय गणतन्त्र जर्मनीका महावाणिज्य दूतावास सुश्री एन्ड्रिया जेस्केले पनि भनिन्, ‘म स्वीचअन फाउन्डेसनलाई यस महान पहलका लागि बधाई दिन्छु र उनीहरूलाई वातावरण र जलवायु समाधानका बारेमा युवाहरूमा चेतना जगाउने कामना गर्दछुl’ उनले थपे, ‘मुभ फर अर्थ हाम्रा किसान र युवाहरूलाई विभिन्न जलवायु समाधानहरूसँग जोड्ने र उनीहरूलाई कारबाही गर्न प्रोत्साहित गर्ने उत्कृष्ट माध्यम होl’ भारतीय चलचित्र निर्देशक सुश्री अपर्णा सेनले भनिन्, ‘स्विचअन फाउन्डेशनले ‘मुभ फर अर्थ’ नामक यो विशेष पहल आयोजना गर्न पाउँदा म धेरै खुशी छु। यो सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण मुद्दा हो र निश्चित रूपमा सचेतना सिर्जना गर्ने उत्कृष्ट माध्यम हो र जारी प्रयासहरूको प्रशंसा गर्नेछु। राज्य सरकारले उनीहरूलाई आवश्यक कारबाही गर्न उत्प्रेरित गर्नुहोस्l’

यस अवसरमा उपस्थित सुश्री प्रियदर्शिनी हाकिमले भनिन्, ‘कोलकाता जलवायु संकटप्रति अत्यन्तै संवेदनशील छ। स्विचअन फाउन्डेसनले यो पहल गरेकोमा म धेरै खुशी छु। यो सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण मुद्दा हो र निश्चित रूपमा किसान र युवाहरूमा चेतना जगाउन र आवश्यक कारबाही गर्न उत्प्रेरित गर्न राज्य सरकारको विद्यमान प्रयासहरूलाई पूरक हुनेछl’

स्विचअन फाउन्डेसन कोलकातामा आधारित एक अवार्ड-विजेता गैर-नाफाको संस्था हो जुन चार मुख्य रुपमा सोझै – स्वच्छ ऊर्जा, पानी, जलवायु स्मार्ट कृषि, सीप र दिगो शहरहरूमा काम गर्दछ। ‘मुभ फर अर्थ’ आन्दोलनको मुख्य उद्देश्य आफ्नो, हाम्रा बच्चाहरू, हाम्रा किसानहरू र पृथ्वीमा जीवनको लागि राम्रो र उज्यालो भविष्य सिर्जना गर्ने उद्देश्यका साथ जलवायु कार्यलाई मनाउने र प्रेरित गर्नु हो। सम्पूर्ण आन्दोलनमा पूर्वी भारतका विभिन्न राज्यहरूमा तीन हजार किलोमिटरभन्दा बढी साइकल चलाइनेछl’

आफ्नो १५औं वार्षिकोत्सव मनाउँदै, स्विचअन फाउन्डेसनले पानी, माटो, ऊर्जा र स्वच्छ हावासँग सम्बन्धित समुदाय-विशिष्ट समस्याहरूको समाधान प्रस्ताव गर्न मूभ फर अर्थ यात्रा मार्फत किसान, युवा, सरकार, वित्तकर्ता, प्राविधिक र नागरिक समाज संगठनहरूसँग संलग्न हुनेछ। नागरिकको जीविकोपार्जन, स्वास्थ्य र वातावरणलाई असर गर्छ। अभियानको उद्देश्य जलवायु च्याम्पियनहरूको सामूहिक आवाजलाई एकजुट गर्ने र विस्तार गर्ने, समुदायहरूलाई प्रमुख उपकरणहरू, स्रोतहरू, नयाँ युगका सीपहरू प्रदान गर्ने र उनीहरूलाई परिवर्तनको एजेन्ट बन्नको लागि नेटवर्क इकोसिस्टम सिर्जना गर्ने लक्ष्य राखिएको छ।

यस पहलले तत्काल जलवायु कार्यलाई प्रोत्साहित गर्नेछ र उद्देश्यमूलक कार्यक्रमहरू र गतिविधिहरूलाई सुविधा दिनेछ जुन सीप विकास तालिम, सरोकारवाला बैठकहरू, बीउ उत्सवहरू र क्रेता-विक्रेता भेटघाटदेखि हस्तकला मेलाहरू, बाजरा र प्राविधिक प्रदर्शनीहरू, सडक कला र कठपुतली शोहरूसम्म हुनेछ। यो यात्रा प्रत्येक राज्यमा सिटिजन्स जूरी फर अर्थको साथ समाप्त हुनेछ जसमा किसानहरू र शहरी युवाहरूको साना समूहहरूले विज्ञहरूसँग अन्तरक्रिया गर्नेछन् र लोकतान्त्रिक निर्णय गर्ने मूल्यहरूको लाभ उठाउँदै सामूहिक भविष्यमा सिफारिस गर्ने प्रक्रियामा संलग्न हुनेछ।

जलवायु कार्यलाई मनाउन र प्रेरित गर्न, भारतका ८० शहर र १० राज्यहरूमा पाँच हजार साइकल यात्रीहरूले आइतबार आ-आफ्नो शहरहरूमा पप-अप साइकल चलाएर पहललाई समर्थन गरे। जलवायु सचेत व्यक्तिहरू आफ्ना शहरहरू, गाउँहरू र शहरहरू हुँदै जलवायु च्याम्पियनहरूको सामूहिक आवाजलाई विस्तार गर्न, समुदायहरूलाई प्रमुख उपकरणहरू, स्रोतहरू, नयाँ युगको सीपहरू प्रदान गर्न र उनीहरूलाई परिवर्तनको दूत बन्नको लागि नेटवर्क गरिएको इकोसिस्टम सिर्जना गर्न साइकल चलाउँछन्। कोलकातामा पप-अप साइकल राइडले साइकल चालकहरूलाई पूर्वी कोलकाता वेटल्याण्डहरू हुँदै साइकल चलाएको देख्यो – जसलाई प्राय: कोलकाताको मृगौला, न्यूटाउन र शहरको केन्द्र भनिन्छ। यस्तै पप-अप साइकल राइडहरू साइकल उत्साहीहरू र जलवायु सचेत व्यक्तिहरूद्वारा शहर-शहर र गाउँहरूमा जागरूकता बढाउन र जलवायु कार्यलाई प्रेरित गर्ने उद्देश्यका लागि आयोजित गरिएको थियो।

Print Friendly, PDF & Email

About Author

Advertisement

MORE STORIES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *