पूर्वी भारतमा सी. के. बिरला अस्पताल (सीएमआरआई)द्वारा जटिल बाल प्रत्यारोपण      

IMG-20221117-WA0171.jpg

कोलकाता: कोलकाता मेडिकल रिसर्च इन्स्टिच्युट (सीएमआरआई), कोलकाताको सबैभन्दा ठूलो बहु-विशेष अस्पतालहरू मध्ये एकले ‘सेयररिङ इज केयरिङ विथ द् यङ् च्याम्पियन’ उत्सव पालन गर्छ। अहिले जीवनको मूलधारमा रहेका यी गुमनाम च्याम्पियनहरूले सफलतापूर्वक मिर्गौला प्रत्यारोपण गरे र जीवनमा दोस्रो पट्टा पाए। चिकित्सक र शल्यचिकित्सकहरूको दक्ष टोली, उच्च-अन्तको चिकित्सा पूर्वाधारको साथ कुशल नर्सिङ हेरचाहले धेरै युवा बिरामीहरूलाई नयाँ आशा र जीवन दिएको छ। कृतज्ञता र दयाका साथ बिरामीहरूले आज अन्तरक्रियात्मक सत्रमा आफ्ना अनुभवहरू सुनाएको अस्पतालद्वारा जारि विज्ञप्तिमा बताइएको छ।

सीएमआरआईको मिर्गौला प्रत्यारोपण टोलीमा डा. प्रदीप चक्रवर्ती, एचओडी मृगौला विज्ञान विभाग र डा. राजीव सिन्हा, परामर्शदाता, बाल नेफ्रोलोजिस्टले जटिल प्रत्यारोपण प्रक्रियाको बारेमा आफ्नो राय साझा गरे। डा. प्रा. जयदीप रे, बाल चिकित्सा, बाल स्वास्थ्य संस्थान (आईसीएच) को एचओडी विभाग र डा. अर्पिता रोयचौधरी, क्षेत्रीय अंग र टिस्यु ट्रान्सप्लान्ट अर्गनाइजेसन (ROTTO) का निर्देशक र प्रमुख नेफ्रोलोजिस्ट एसएसकेएमसहित डा. सुस्मिता ब्यानर्जी, बाल रोग विशेषज्ञ सीएमआरआई र डब्ल्यु बाल चिकित्सा संघका अध्यक्षले पनि बाल प्रत्यारोपणको महत्त्व व्यक्त गरे।

तेस्रो स्तरको स्वास्थ्य सेवामा सीमित पहुँच र सीमित प्रशिक्षित बाल नेफ्रोलोजिस्टहरू, प्रत्यारोपण चिकित्सकहरू बाल डायलाइसिसका लागि सुविधाको अभाव, प्रभावकारी मृतक दाता कार्यक्रमको अभाव, असक्षमता र प्रतिरक्षा दमन गर्ने औषधिहरूको पालना नगर्नु भारतमा बाल प्रत्यारोपणको लागि ठूलो चुनौती हो। जे होस्, परिदृश्य द्रुत रूपमा परिवर्तन हुँदैछ र बाधाहरू छिटो पार गर्दैछौं तर त्यहाँ धेरै लामो बाटो छ।

यस अवसरमा बोल्दै डा. प्रदीप चक्रवर्ती, एचओडी रेनल साइन्स डिपार्टमेन्ट, वरिष्ठ कन्सल्टेन्ट ट्रान्सप्लान्ट सर्जन बताउँछन्, “सीएमआरआईमा हामीले अत्याधुनिक मृगौला प्रत्यारोपण विभाग पाउनुको लागि सौभाग्य पाएका छौं र हामी पूर्वको एक मात्र केन्द्र हौं। भारतले बाल प्रत्यारोपण कार्यक्रम दक्ष र उच्च

Print Friendly, PDF & Email

About Author

Advertisement

MORE STORIES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *