नवसारीको भान्सी बोर्सीमा ११४२ ऐकरमा मेगा टेक्सटाइल पार्क बनिने

FraXq8mWIAAHC6F.jpeg.jpg

सुरत (गुजरात): कुनै समय मफतलाल ग्रुपकै कारण कपडा उद्योगको क्षेत्रमा नवसारीको नाम राष्ट्रिय बोर्डमा थियो। पछि नवसारीलाई धेरै पछाडि छाडेर सुरतले त्यो स्थान हासिल गर्‍यो, जसले राष्ट्रिय मात्र नभई अन्तर्राष्ट्रिय स्तरमा पनि पुर्यायो। सुरतलाई टेक्सटाइल सिटी, सिल्क सिटी भनेर चिनिन्छ, तर अहिले वर्षौंपछि फेरि नवसारीको नाम कपडा उद्योगको चर्चामा छ। केन्द्र सरकारले गत बजेटमा देशभर बनाइने ७ पीएम मित्र पार्कमा नवसारीलाई पनि समावेश गरेको छ। हालै यसको सूचना जारी भएसँगै यसको तयारीको प्रक्रिया शुरु भएको छ। प्रधानमन्त्री मित्र योजनाअन्तर्गत नवसारी नजिक वंशी बोर्सीमा ११४२ ऐकर जग्गामा मेगा टेक्सटाइल पार्क बनाइने भएको छ।
यहाँ कपडा व्यापार सम्बन्धी सबै गतिविधि एक सीमा भित्र हुनेछ। यसमा स्पिनिङदेखि बुनाई, रंगाई, प्रिन्टिङ, टेक्स्चराइजिङ, प्याकेजिङ्ग, मूल्य अभिवृद्धि, प्राविधिक कपडा, मेसिनरी निर्माण आदि समावेश हुनेछन्। यसले लगभग १५ हजार करोड रुपियाँको लगानी गर्नेछ र ५० हजार भन्दा बढी मानिसहरूलाई रोजगारीका अवसरहरू सिर्जना गर्नेछ। केन्द्रीय सरकारद्वारा सीआईएसको रूपमा ३०० करोड रूपियाँ दिइनेछ। सुरतमा दैनिक ५ करोड मिटर कपडा उत्पादन हुन्छ। त्यहाँ वार्षिक ५० हजारदेखि ६० हजार करोड रुपियाँको तयारी सामानको व्यापार हुन्छ। बुनाई र कताईको वार्षिक कारोबार थपिएमा एक लाख करोड रुपियाँ नाघेको छ। नवसारीको प्रधानमन्त्री मित्र पार्कको आगमनसँगै कपडा व्यवसाय विस्तार गर्न चाहने व्यापारीका लागि यो सुनौलो अवसर हुनेछ। एउटै क्याम्पसमा सम्पूर्ण उद्योगहरू हुनेछन्। सूरतको व्यापारको प्रमुख समस्या हरेक मौसममा श्रमिकको उपलब्धता हो। यो समस्या पनि हट्नेछ। यहाँ कामदारका लागि घर पनि बनाइनेछ।
केन्द्रीय कपडा राज्यमन्त्री दर्शना जरदोशले देशको चौतर्फी विकासका लागि सरकारले सबै उद्योगलाई प्रोत्साहन गर्ने नीति बनाएको बताएका छन्। प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीको फाइबर टु फ्याक्ट्री टु फेसन टु फरेनको भिजन फारमलाई साकार बनाउनेछ। केन्द्र र राज्य सरकारको दूरदर्शिताका कारण यसले ठूलो मात्रामा लगानी र रोजगारी पनि बढाउनेछ। साउथ गुजरात टेक्सटाइल ट्रेडर्स एसोसिएसन (एसजीटीटीए) का संस्थापक अध्यक्ष संवर प्रसाद बुधिया भन्छन्, सूरतसँग कपडा उद्योगका लागि धेरै राम्रा योजनाहरू छन्। यहाँ मानव निर्मित कपडाहरू बढी लोकप्रिय छन्। सरकारले यो प्रधानमन्त्री मित्र पार्कमा साझा सुविधा दिने योजना राखेको छ। अर्थात् साझा बोयलर, साझा उपचार प्लान्ट, ड्रेनेज आदि सबै साझा हुनेछन्। विद्युत सस्तो बनाउने योजनासँगै उत्पादन लागत कम गर्न सकिन्छ।
देवकिशन मंघानी, सल्लाहकार (कपडा व्यापार समिति), दक्षिण गुजरात चेम्बर अफ कमर्स एण्ड इन्डस्ट्रिज (एसजीसीसीआई), सूरत, भन्छन्, ‘पीएम मित्र पार्कको कारणले गर्दा, दक्षिण गुजरात कपडा व्यापारको ठूलो केन्द्र बन्नेछ। सबै एकाइ एकै ठाउँमा राख्दा निर्यात बढ्छ। अहिले देशैभरका व्यापारी सुरतमा आउने गरेका छन्, तर पार्क सञ्चालनमा आएपछि अन्तर्राष्ट्रिय व्यापारको केन्द्र बन्नेछ। यसपछि सुरत विमानस्थललाई अन्तर्राष्ट्रियस्तरको बनाउन आवश्यक हुनेछ।’

Print Friendly, PDF & Email

About Author

Advertisement

MORE STORIES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *