पृथ्वीबाट २५० किलोमिटर माथि अन्तरिक्षबाट गजबकै औरोरा दृश्य

00-1-Aurora-1

वाशिंगटन: अमेरिकी अन्तरिक्ष एजेन्सी नासाका अन्तरिक्ष यात्री जोश कासाडाले भर्खरै एउटा तस्वीर साझा गरेका छन्। जब पृथ्वी माथि २५० किमी परिक्रमा गर्दै गरेको हुन्छ त्यति बेला औरोरा दृश्य साँच्चै नै राम्रो देखिन्छ। ट्विटरमा औरोरा वा नर्दन लाइट्सको तस्वीर सेयर गर्दै उनले लेखे, ‘बिल्कुल अवास्तविक’। तस्वीरमा, औरोरा मात्र देख्नु मात्र होइन शहरहरूको बत्ती र स्पेस स्टेशनको एक भाग पनि देख्न सकिन्छ।

जब चार्ज गरिएका कणहरू जस्तै इलेक्ट्रोन र प्रोटोनहरू पृथ्वीको माथिल्लो वायुमण्डलमा ग्यासहरूसँग टकराउँछन्, तिनीहरूले रंगीन चमक उत्पन्न गर्छन्। आकाशमा प्राय: जस्तो देखिने यो सुन्दर प्रकाशलाई औरोरा भनिन्छ जुन पृथ्वीको केही भागबाट देख्न सकिन्छ। यो पृथ्वीमा देखिने सबैभन्दा अचम्मको प्राकृतिक घटना मध्ये एक हो। सरल शब्दमा भन्नुपर्दा, पृथ्वीको माथिल्लो वायुमण्डलमा चार्ज गरिएका कणहरूको टक्करबाट अरोराहरू बन्छन्।

पृथ्वीको चुम्बकीय क्षेत्रले कहिलेकाहीँ यी चार्ज गरिएका कणहरूलाई पृथ्वीको ध्रुवतिर तान्छ। सबै पृथ्वीवासीहरूले अन्तरिक्ष स्टेशनबाट अरोरा देख्न सक्दैनन्, त्यसैले यो अद्भुत प्राकृतिक दृश्यको झलक पाउनको लागि उत्तम तरिका भनेको विश्वको टाढा उत्तरतर्फ यात्रा गर्नु हो। उदाहरणका लागि, ग्रीनल्याण्ड, नर्वे, स्वीडेन, फिनल्याण्ड र अन्य ठाउँहरू हुन्l ग्रहको अर्को छेउमा, औरोरा अष्ट्रेलिया र न्यूजिल्याण्ड जस्ता देशहरूबाट पनि देख्न सकिन्छ। द वेदर नेटवर्कका अनुसार यी औरोराहरू निम्त्याउने सौर्य गतिविधि हालैका दिनहरूमा द्रुत रूपमा बढ्दै गएको छ। विगतमा, २४ फरवरीमा एक कोरोनल मास इजेक्शन वा सौर विस्फोट भएको थियो। यो बलियो सौर्य हावासँग मिलेर भू-चुम्बकीय आँधीलाई जन्म दिनसक्छ। द गार्डियनको एक रिपोर्टका अनुसार, यो कारणले गर्दा अरोराहरू सामान्यतया नदेखिने ठाउँहरूमा देखा पर्छन्, जस्तै इंग्ल्याण्ड।

Print Friendly, PDF & Email

About Author

Advertisement

MORE STORIES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *