पृथ्वीलाई क्षुद्र ग्रहको खतरा?

Astoroid-1

वासिङ्टन: अमेरिकी अन्तरिक्ष एजेन्सी नासाका वैज्ञानिकहरूले हाम्रो पृथ्वी पहिलेभन्दा धेरै क्षुद्रग्रहको टक्करको गम्भीर खतराको सामना गरिरहेको खुलासा गरेका छन्। यो गोडार्ड स्पेस फ्लाइट सेन्टरका प्रमुख वैज्ञानिक जेम्स गार्भिनबाट आएको गम्भीर चेतावनी हो। उनीहरूले पछिल्लो १० लाख वर्षमा पृथ्वीको वायुमण्डलमा दृढताका साथ प्रवेश गरेका चार शक्तिशाली क्षुद्रग्रहहरू पहिचान गरेका छन्। यस्ता ठूला खगोलीय चट्टानहरू प्रत्येक ६,००,००० देखि ७,००,००० वर्षमा एक पटक मात्र पृथ्वीमा ठोकिने भविष्यवाणी गरिएको छ। चार क्रेटरहरू जाँच गर्न, गार्भिन र उनको टोलीले धेरै पृथ्वी-निरीक्षण उपग्रहहरूबाट डाटा विश्लेषण गरे र साइटहरू वरिपरि ठूला रिंगहरू पहिचान गरे, डेलीमेल रिपोर्ट गर्दछ। उनीहरूले पहिलेको कामले उनीहरूको नतिजा पढ्न गल्ती गरेको फेला पारे। यदि नयाँ डाटा सही छ भने, इतिहासमा यी टक्करहरू सबैभन्दा ठूलो परमाणु बम भन्दा १० गुणा बढी शक्तिशाली विस्फोटको बराबर थियो, जसको परिणामस्वरूप ठूलो विनाश भयो।

गार्विनले गत हप्ता चन्द्र र ग्रह विज्ञान सम्मेलनमा यी परिणामहरू प्रस्तुत गरे। टोलीले यो अध्ययन प्लानेटरी डिफेन्स रिसर्च अन्तर्गत गरेको छ, तर यसले सोचेभन्दा धेरै कुरा प्रकट गरेको छ। गत मिलियन वर्षहरूमा बनेका चारवटा क्रेटरहरूको नयाँ उच्च-रिजोल्युसन तस्बिरहरू प्रयोग गर्दै, गार्विनले तिनीहरूको थ्री-डी म्यापिङ गरे। यी साइटहरूमा निकारागुआको पेन्टेस्मा, घानाको बोसुमात्वी, बोलिभियाको इटुराल्डे र काजाकिस्तानको झामानसिन समावेश छन्। नयाँ तथ्याङ्कले एउटा विशाल क्षुद्रग्रह वा धूमकेतु हरेक ६ देखि ७० लाख वर्षमा पृथ्वीसँग ठोक्ने अनुमान गरेको छ। यदि नयाँ अध्ययन सही छ भने, यसको अर्थ विगत १० लाख वर्षमा हाम्रो ग्रहसँग चारवटा आकाशीय पिण्डहरू ठोक्किएका छन्। विज्ञहरूले विगत मिलियन वर्षहरूमा क्षुद्रग्रहको टक्करबाट सिर्जना गरिएका चारवटा क्रेटरहरूको पुन: विश्लेषण गरे र पत्ता लगाए कि तिनीहरू ठूला मात्र नभएर अझ शक्तिशाली पनि थिए।

Print Friendly, PDF & Email

About Author

Advertisement

MORE STORIES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *