एन्डोमेट्रियोसिस: भारतमा अनगिन्ती महिलाहरूको लडाई

SUJATA-DATTA-1.jpg

कोलकाता: एन्डोमेट्रियोसिस प्रजनन उमेरका १० मध्ये १ जना महिलालाई असर गर्ने दीर्घकालीन स्त्रीरोग समस्या हो। यो तब हुन्छ जब पाठेघरको अस्तर (गर्भाशय) को तन्तु पाठेघर बाहिर बढ्छ। सबैभन्दा बढी प्रभावित क्षेत्रहरू अंडाशय, फलोपियन ट्यूबहरू, र श्रोणि साइडवालहरू हुन्। यो अवस्थालाई हल्का देखि गम्भीर र असक्षम पार्ने श्रोणि दुखाइको विशेषता हो। असुविधा प्रायः महिनावारीको दुखाइको साथसाथै पेल्भिक क्षेत्रमा र तल्लो ढाडमा महसुस हुन्छ। रोगीहरूलाई यौनसम्पर्क गर्दा र मल त्याग गर्दा पनि पीडा हुनसक्छ। इन्डोमेट्रिओसिस सोसाइटी अफ इन्डियाका अनुसार २ करोड ५० लाख भारतीय महिला यस प्रजनन विकारबाट पीडित छन्। तर, यो बिरलै छलफल र बुझिन्छ।

एन्डोमेट्रियोसिस को कारणहरु

एन्डोमेट्रियोसिसको सही कारणहरू पूर्ण रूपमा बुझ्न सकिएन, तर त्यहाँ धेरै कारकहरू छन् जसले समस्यामा योगदान गर्दछ।

  • प्रतिगामी महिनावारी: यस सिद्धान्तका अनुसार, महिनावारीको रगत इन्डोमेट्रियल कोशिकाहरू भएको फलोपियन ट्युबहरू र श्रोणि गुफामा पछाडि बग्छ। त्यसपछि यी कोशिकाहरू पाठेघर बाहिर प्रत्यारोपण गर्छन् र बढ्छन्।
  • मेटाप्लासिया: मेटाप्लासिया प्रक्रिया हो जसद्वारा एक प्रकारको तन्तु अर्कोमा परिणत हुन्छ। यो मानिन्छ, भ्रूण चरणहरु बाट उत्पन्न श्रोणि क्षेत्रमा केहि आदिम कोशिकाहरु मेटाप्लासिया गुजरना र एन्डोमेट्रियल जस्तै ऊतकमा परिणत हुनसक्छ।

एन्डोमेट्रियोसिस को परिणाम

  • टिस्यु घुसाउँदा प्रजनन अंगका साथै श्रोणि भित्र र बाहिरका अंगहरूमा दुखाइ, दाग र टाँसिएको हु सक्छ।
  • टाँस्ने र दागको तन्तुले डिम्बाशय र फलोपियन ट्यूबहरूलाई विकृत गर्न र क्षति पुर्‍याउन सक्छ, जसले बाँझोपन निम्त्याउन सक्छ। संभोगको समयमा दुखाइले दुर्लभ घनिष्ठ सम्बन्धहरूमा पनि योगदान पुर्याउन सक्छ जसले प्रजनन क्षमतालाई कमजोर बनाउँछ।
  • यसले अक्टोपिक गर्भावस्था वा बाँझपनको जोखिम बढाउन सक्छ; त्यस्ता बिरामीहरू लक्षणविहीन हुन सक्छन्।

एन्डोमेट्रियोसिस उपचार

बिरामीको शारीरिक परीक्षणले रोग पत्ता लगाउन मद्दत गर्छ। अनुसन्धानमा ट्रान्स योनि अल्ट्रासाउन्ड र एमआरआई-पेल्विस समावेश छ। तिनीहरू एन्डोमेट्रिओटिक सिस्टहरू र मलाशयमा अवरोध हुनसक्ने गहिरो निक्षेपहरू पहिचान गर्न प्रदर्शन गरिन्छ। बिरामीको अवस्था र लक्षण अनुसार सही उपचार फरक हुन्छ।

  • दुखाइ व्यवस्थापन: केही ओभर-द-काउन्टर औषधीहरूले दुखाइ व्यवस्थापन गर्न मद्दत गर्न सक्छन्।
  • चिकित्सा उपचार: प्रोजेस्टेरोन जस्ता हार्मोनको उपचारले एन्डोमेट्रिओसिसको असुविधालाई कम गर्न वा हटाउन मद्दत गर्नसक्छ। मासिक धर्म चक्रको समयमा हर्मोनको स्तरमा उतार-चढावले एन्डोमेट्रियल इम्प्लान्टलाई मोटो बनाउँछ, बिग्रन्छ र रगत बग्छ। हर्मोन थेरापीले एन्डोमेट्रियल टिस्युको वृद्धिलाई कम गर्न र नयाँ इन्डोमेट्रियल टिस्युलाई प्रत्यारोपण गर्नबाट रोक्न सक्छ। हार्मोन थेरापी, तथापि, एन्डोमेट्रियोसिस को लागी उपचारात्मक छैन।

शल्यक्रिया: शल्यक्रिया रोगग्रस्त तन्तुलाई पूर्ण रूपमा हटाउनको लागि गरिन्छ। यसले सामान्य शरीर रचना र अंग प्रकार्य पुनर्स्थापना समावेश गर्दछ। प्रजनन क्षमता सुधार गर्ने उपचारको एक मात्र विधि शल्यक्रिया हो। एन्डोमेट्रियोसिस को लागि शल्यक्रिया जटिल छ र केवल एक विशेषज्ञ सर्जन द्वारा प्रदर्शन गर्नुपर्छ। यदि निदान र उपचार गरिएन भने, एन्डोमेट्रियोसिस समय सँग बिग्रन सक्छl यसले मानसिक स्वास्थ्यमा पनि असर पार्न सक्छ, जसले डिप्रेसन, चिन्ता र अन्य मनोवैज्ञानिक समस्याहरू निम्त्याउन सक्छ। यदि एन्डोमेट्रियोसिस छ र लाग्छ भने यसले मानसिक र भावनात्मक स्वास्थ्यलाई असर गरिरहेको छ भने, समान समस्याहरूको सामना गरिरहेका महिलाहरूको लागि समर्थन समूहमा सामेल हुने विचार गर्नुपर्छ। कहिलेकाहीँ भावना र अनुभवहरू बुझ्ने अन्य महिलाहरूसँग मात्र कुरा गर्न मद्दत गर्नसक्छ।

Print Friendly, PDF & Email

About Author

Advertisement

MORE STORIES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *