नेशनल अवार्ड लिन अस्वीकार गर्ने बलिउड स्टार

00-1-Shashi-Kapoor

मुम्बई: बलिउडको कपूर परिवारका अधिकांश सदस्य दशकौंदेखि फिल्म र सम्बन्धित काममा सक्रिय छन्। यो परिवारले हिन्दी फिल्म उद्योगलाई एकभन्दा बढी अभिनेता र अभिनेत्री दिएका छन्। पृथ्वीराज कपुरदेखि रणवीर कपुरसम्म यस परिवारका धेरैले हिन्दी फिल्म उद्योगमा नाम कमाए। अभिनेता शशि कपुर ती मध्ये एक हुन् जसले एक पटक राष्ट्रिय पुरस्कार लिन अस्वीकार गरेका थिए।

शशि कपुरको यो कदमको पछाडि एउटा खास कारण थियो। मिडिया रिपोर्टका अनुसार शशि कपुरले सन् २०१२ मा एक अन्तर्वार्तामा आफू फिल्म ‘धर्मपुत्र’का लागि नेशनल अवार्डका लागि मनोनित भएको तर अवार्ड स्वीकार गर्नु उचित नभएको बताए। शशि कपूरलाई लाग्यो, फिल्ममा उनको काम यो लायक छैन, उनले यसको लागि राष्ट्रिय पुरस्कार पाउनु पर्छ। ‘धर्मपुत्र’ लाई यश चोपडाले निर्देशन गरेका थिए। शशि कपूरलाई सिनेमामा उनको योगदानको लागि भारत सरकारले सन् २०११ मा पद्म भूषणबाट सम्मानित गरेको थियो। अभिनेतालाई सन् २०१५ मा ‘दादासाहेब फाल्के अवार्ड’ प्रदान गरिएको थियो। अभिनेताको सन् २०१७ मा ७९ वर्षको उमेरमा मृत्यु भयो, तर उनको फिल्म र पृथ्वीले थिएटर कलाको क्षेत्रमा प्रभाव पारिरहेको छ। अभिनेताले विदेशी अभिनेत्री जेनिफर केन्डलसँग विवाह गरे, जसबाट उनका तीन सन्तान छन्, जसको नाम कुनाल, करण र संजना हो।

आफ्नो उत्कृष्ट अभिनय र नृत्य बाहेक, शशि कपूर आफ्नो इमानदारी, नम्रता र काम प्रति समर्पणको लागि परिचित छन्। उनको नम्रतासँग जोडिएको कथा निकै चर्चित छ। आफ्नो डेब्यु फिल्म ‘धर्मपुत्र’का लागि उनी राष्ट्रिय अवार्डका लागि छनोट भए पनि उनले राष्ट्रिय पुरस्कार लिन मानेनन्। यो फिल्म सन् १९६१ मा रिलीज भएको थियो, जसमा उनको मुख्य भूमिका थियो।

Print Friendly, PDF & Email

Advertisement

MORE STORIES

Leave a Reply

Your email address will not be published.