२०४६ को भ्यालेन्टाइन डेमा ठूलो क्षुद्रग्रह पृथ्वीसँग ठोक्किने सम्भावना: खतरा कम, तर  नासाको निगरानी शुरु

Astoroid

वासिङ्टन: अमेरिकी अन्तरिक्ष एजेन्सी नासाले हालै पत्ता लागेको एउटा क्षुद्रग्रहको निगरानी गरिरहेको छ। यो क्षुद्रग्रह सन् २०४६ मा पृथ्वीमा ठोक्किने आशंका गरिएको छ। तर, नासाका अनुसार यो ठोक्किने सम्भावना ‘धेरै कम’ छ। नासाका अनुसार यो क्षुद्रग्रह सन् २०४६ मा भ्यालेन्टाइन डेको दिन पृथ्वीमा ठोक्किनेछ। युरोपेली अन्तरिक्ष एजेन्सीको तथ्यांकअनुसार यो क्षुद्रग्रह पृथ्वीमा ठोक्किने सम्भावना ६२५ मध्ये १ छ। उही समयमा, नासाको अनुमानअनुसार, ५६० मा १ को सम्भावना छ, यो एस्ट राइड पृथ्वीमा ठोकिनेछ। नासाको जेट प्रोपल्सन प्रयोगशालाले अन्तरिक्षबाट आउने खतराहरूको निगरानी गर्छ। यो आकाश चट्टानलाई २०२३ डीडब्ल्यु नाम दिइएको छ। नासाको जोखिम सूचीमा यो एक मात्र वस्तु हो। यो क्षुद्रग्रह ओलम्पिक स्विमिङ पूलको आकारको छ। नासाले यो क्षुद्रग्रहको टक्करको जोखिम निकै कम रहेको बताएको छ। नासाका इन्जिनियर डेभिड फर्नोचियाले भने, ‘यो वस्तु विशेष चिन्ताजनक छैन।’

सीएनएनका अनुसार एउटा क्षुद्रग्रह पत्ता लाग्दा शुरुमा खतरनाक मानिन्छ भन्ने कुरा सामान्य छ। यद्यपि, जब यो नयाँ क्षुद्रग्रहको थप विश्लेषण गरिन्छ, तब खतराको सम्भावना कम हुन्छ। नासाको जोखिम सूचीमा १४४८ क्षुद्रग्रहहरू छन् र तीमध्ये २०२३ डीडब्ल्युको जोखिम सबैभन्दा बढी छ। यो क्षुद्रग्रह आउँदो दुई दशकसम्म पृथ्वीतर्फ आउने छैन। यो क्षुद्रग्रह १६० फिट छ। एस्टेरोइड् २०२३ डीडब्ल्यु सूर्यको परिक्रमा गरिरहेको छ।

नासाका अनुसार सन् २०४७ र २०५४ को बीचमा ९ अन्य क्षुद्रग्रह पृथ्वीको नजिक आउनेछन्। यो आकाश चट्टान पहिलो पटक २ फरवरीमा अन्तरिक्षमा देखिएको थियो। यो क्षुद्रग्रह २५ किलोमिटर प्रति सेकेण्डको गतिमा घुमिरहेको छ र अहिले यो पृथ्वीबाट १ करोड ८० लाख किलोमिटरको दुरीमा छ। यसले हरेक २७१ दिनमा सूर्यको परिक्रमा गरिरहेको छ। नासाले भर्खरै आफ्नो डार्ट मिसन सफलतापूर्वक परीक्षण गरेको छ। यसबाट उनी अब बाटोमा रहेका कुनै पनि क्षुद्रग्रहलाई नष्ट गर्ने प्रविधिमा सफल भइन्।

Print Friendly, PDF & Email

Advertisement

MORE STORIES

Leave a Reply

Your email address will not be published.