कति प्रतिशत हुँदा फोन चार्ज गर्ने?

प्रातीकात्मक फोटो

नयाँ फोन पाएको केही दिनपछि फोन चाँडै डिस्चार्ज हुन थाल्छ, तब हामीलाई लाग्छ कि फोन राम्रो नभएको वा ब्याट्री धेरै पावर नभएको कारणले यस्तो भएको हो। तर यहाँ केही गल्तीहरू हाम्रा छन्। कतिपय यस्ता व्यक्ति छन् जसले फोनलाई अलिकति डिस्चार्ज गरेपछि तुरुन्तै चार्जमा राख्छन्। फोन अलि पुरानो हुन थालेपछि ब्याट्री पनि चाँडै सकिन थाल्छ। तर फोन लिएको केही दिनपछि पनि यस्तो समस्या हुन थालेको देखिएको छ। त्यसबेला हामी सोच्छौं कि फोन छनोटमा हामीले गल्ती गरेका छौं, र फोन आफैंमा राम्रो छैन। तर तपाईलाई थाहा पाउँदा छक्क पर्नुहुनेछ, हाम्रो केहि गल्तीका कारण यस्तो हुन्छ। हो, यो बिल्कुलै सत्य हो, फोनको द्रुत डिस्चार्ज र ब्याट्रीको द्रुत निकास प्रयोगकर्ताको गल्तीको कारण हो।

हाम्रो वरपर धेरै यस्ता व्यक्तिहरू छन्, जसले फोन चाँडै चार्जमा राख्छन्। ब्याट्रीको कमीले उनीहरूलाई धेरै सताउँछ। उनीहरु आफ्नो फोनको ब्याट्री जहिले पनि ९० प्रतिशत वा वरिपरि होस् भन्ने चाहन्छन्। उदाहरणका लागि, कसैले ३० मिनेटको लागि फोन प्रयोग गर्यो, यो १०% ले घट्यो, त्यसपछि १५ मिनेट चार्ज गर्यो र फेरि १००% चार्ज भयो। यो प्रक्रिया दिनभर जारी रहन्छ। र यो गर्नु हुँदैन। सामान्यतया, एक आधुनिक फोन ब्याट्री (लिथियम-आयन) को निर्माता द्वारा मूल्याङ्कन लगभग ३००-५०० चार्ज चक्रसँग २-३ वर्षको जीवन छ। त्यस पछि, ब्याट्री क्षमता लगभग २०%ले घट्छ।

अब प्रश्न उठ्छ, फोनको ब्याट्री कति प्रतिशत बाँकी छ, त्यो चार्जिङमा राख्नुपर्छ? जवाफ: ब्याट्रीलाई प्लग इन गर्नु अघि लगभग २०% डिस्चार्ज गर्न दिनुहोस्। बारम्बार र अनावश्यक रिचार्जले ब्याट्रीको आयु घटाउँछ। अनुकूलित ब्याट्री जीवनको लागि, तपाईंको फोन कहिल्यै २० प्रतिशत भन्दा कम वा ८० प्रतिशत भन्दा माथि हुनु हुँदैन। जब तपाईको स्मार्टफोनको ब्याट्री शतप्रतिशत चार्ज हुन्छ, यसले तपाईलाई धेरै राहत दिनसक्छ, तर ब्याट्रीको लागि यो वास्तवमै राम्रो होइन। लिथियम-आयन ब्याट्रीहरू पूर्ण रूपमा चार्ज हुन मन पराउँदैनन्, न त तिनीहरू पूर्ण रूपमा चार्ज हुँदा ताप्न मन पराउँछन्। ब्याट्रीलाई पूर्ण रूपमा खेर जानबाट पनि बच्नुहोस्। अर्थात्, यसलाई चार्ज गर्नको लागि ब्याट्री ०% सम्म समाप्त हुने प्रतीक्षा नगर्नुहोस्। आफ्नो फोनलाई ०% मा पुग्न दिनु यसको ब्याट्रीको स्वास्थ्यको लागि राम्रो होइन। यो किनभने प्रत्येक पटक यो चलिरहेको छ कि यसले यसको लिथियम-आयन सेलमा बाँकी चक्रहरूको संख्या घटाउँछ। साइकलको संख्या जति कम हुन्छ, चार्जको मात्रा कम हुन्छ र ब्याट्रीको आयु पनि कम हुन्छ।

Print Friendly, PDF & Email

Advertisement

MORE STORIES

Leave a Reply

Your email address will not be published.