इमामीद्वारा पहिलो त्रैमासिक वित्त वर्ष२३ मा १८% राजस्व वृद्धि पोस्ट

Emami

कोलकाता: इमामी लिमिटेडको सञ्चालक समितिले ३० जून २०२२ मा समाप्त भएको पहिलो त्रैमासिकको कम्पनीको अपरिचित वित्तीय परिणामहरू विचार गर्न शुक्रबार २९ जुलाई २०२२ मा बैठक गर्यो। अभूतपूर्व मुद्रास्फीतिको हेडविन्ड्सले एफएमसीजी क्षेत्रलाई प्रभाव पारेको छ जसले गर्दा उपभोक्ताको भावनामा नरमता आएको छ। शहरी र ग्रामीण बजार त्रैमासिक अवधिमा कम मार्जिनको परिणामस्वरूप समग्र चुनौतीपूर्ण म्याक्रो वातावरणको बावजुद इमामीको समेकित राजस्व ७७८ करोडको पहिलो त्रैमासिक वित्त वर्ष२३ मा १८% ले बढ्यो, अघिल्लो वर्ष २% ईबीईडीटीए वृद्धिको साथ ३७% वृद्धिको उच्च आधारमा रहेको छ।

घरेलु खुद्रा बिक्री ८% को मात्रा वृद्धिसँग ४२% को उच्च आधारमा १३% ले बढ्यो। नवरत्न, केश किंग र फेयर एन्ड ह्यान्डसमजस्ता प्रमुख ब्रान्डहरूको बलियो प्रदर्शनले त्रैमासिकको दबदबा थियो। यद्यपि, पेन म्यानेजमेन्ट र स्वास्थ्य सेवा दायरा विशेष गरी प्रतिरक्षा पोर्टफोलियो, महामारीको दोस्रो लहरको कारण गत वर्षको सोही त्रैमासिकमा असाधारण वृद्धिको कारणले सुधार भएको देखियो। पेन म्यानेजमेन्ट, हेल्थकेयर दायरा र अधिग्रहण गरिएको ब्रान्ड डर्मिकूल बाहेक अन्य ब्रान्डहरूले घरेलु व्यापारमा ३०% वृद्धि देखे। दुवै आधुनिक व्यापार र ई-वाणिज्य क्रमशः ४२% र ५५% को वृद्धि पोस्ट गर्न अत्याधिक राम्रो प्रदर्शन गर्न जारी छ। वित्त वर्ष२३ पहिलो त्रैमासिकमा आधुनिक व्यापार र ई-वाणिज्य च्यानलको योगदान आन्तरिक राजस्वको १५.८% मा वृद्धि भयो। सीएसडी राजस्व पनि २३% ले बढ्यो।

एमईएनए एसएएआरसीजस्ता प्रमुख भौगोलिक नेतृत्वमा अघिल्लो वर्षको तुलनामा अन्तर्राष्ट्रिय व्यापार ४५ प्रतिशतले बढेको छ। सबै प्रमुख ब्रान्डहरूले अन्तर्राष्ट्रिय बजारमा राम्रो प्रदर्शन गरे। पहिलो त्रैमासिक वित्त वर्ष२३ मा गत वर्ष दुखाइ व्यवस्थापन उत्पादनहरूको असाधारण उच्च बिक्रीको कारणले गर्दा मुद्रास्फीतिको दबाब र प्रतिकूल पोर्टफोलियो मिश्रणको कारणले गर्दा सकल मार्जिन ६२.६% मा ३४०बीपीएस संकुचित भयो। १७३ करोडमा ईबीआईडीटीए २% ले बढ्यो र १३८ करोडमा समायोजित पीएटी गत वर्षको तुलनामा सपाट थियो।

नियुक्तिको पूर्ण कार्यकाल पूरा भएको सन्दर्भमा, अनुभवी स्वतन्त्र निर्देशकहरू के.एन. मेमानी, वाई.पी. त्रिवेदी, पी.के. खेतान, एस.बी. गांगुली र ए.के. देबले १ अगस्त २०२२ देखि कार्यालय खाली गर्दैछन्। तदनुसार, नामांकन तथा पारिश्रमिक समितिको सिफारिसमा सञ्चालक समितिले सेयरधनीहरूको स्वीकृतिको विषयवस्तुमा २ अगस्त २०२२ देखि पाँच नयाँ स्वतन्त्र सञ्चालक नियुक्त गरेको छ। नयाँ स्वतन्त्र निर्देशकहरू आनन्द राठी, अञ्जनी अग्रवाल, अन्जन चटर्जी, सुश्री अवनी दावडा र राजीव खेतान जो विभिन्न व्यावसायिक पृष्ठभूमिबाट आएका छन्, उनीहरूले आफ्नो समृद्ध उद्योग अनुभव र विस्तृत ज्ञान बोर्डमा ल्याउँछन्। नवनिर्वाचित सञ्चालकहरूलाई स्वागत तथा बधाई दिँदै बोर्डले एक दशकभन्दा बढी समयदेखि कम्पनीको बृहत अनुभव र ज्ञान र समृद्ध उद्योग अन्तरदृष्टिले सेवा प्रदान गरेकोमा कृतज्ञता व्यक्त गरेको छ।

इमामी लिमिटेड उपाध्यक्ष एवं प्रबन्ध निर्देशक हर्ष वी अग्रवालले भने, ‘हामी अभूतपूर्व मुद्रास्फीतिको हेडविन्डले उपभोक्ता उठान र भौतिक लागतलाई असर गर्ने बावजुद बलियो लचिलो प्रदर्शनको अर्को चौथाई पोस्ट गर्न पाउँदा खुशी छौं। हामी वृद्धिलाई ड्राइभिङ गर्दा लागत अनुकूलन गर्नमा केन्द्रित रह्यौं। हाम्रो अन्तर्राष्ट्रिय व्यापारले मेना र सार्क क्षेत्रहरूको बलियो प्रदर्शनको नेतृत्वमा ४५% को वृद्धि पोस्ट गर्यो। यस त्रैमासिकमा हाम्रा केही प्रमुख ब्रान्डहरू जस्तै नवरत्न, केश किंग र फेयर एण्ड ह्यान्डसमको उच्च दोहोरो अंकको वृद्धि र डर्मिकूलले आफ्नो छाप बनाउँदै बलियो प्रदर्शन देखेको छ। हामी आगामी समयमा निरन्तर र लाभदायक वृद्धिको लागि तत्पर छौंl’

इमामी लिमिटेड उपाध्यक्ष एवं पूर्ण समय निर्देशक मोहन गोयन्काले भने, ‘यो त्रैमासिकले हाम्रो दुखाइ व्यवस्थापन र स्वास्थ्य सेवा दायरामा केही सुधारहरू देख्यो, विशेष गरी पहिलो त्रैमासिक वित्त वर्ष२२ मा यसको उच्च आधारको कारण प्रतिरक्षा पोर्टफोलियो थियो। यद्यपि, सुधार र मुद्रास्फीतिको प्रभावको बाबजुद हामी हाम्रो नयाँ अधिग्रहण ब्रान्ड डर्मिकूलसहित १८% को समग्र दोहोरो अंकको वृद्धि पोस्ट गर्न पाउँदा खुशी छौं। आधुनिक ट्रेड र ई-कमर्स च्यानलहरूले पनि बलियो प्रदर्शन गर्न जारी राखे र घरेलु राजस्वमा क्रमशः ८.२% र ७.६% आफ्नो योगदान बढाए।

Print Friendly, PDF & Email

About Author

Advertisement

MORE STORIES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *